Alla inlägg den 8 september 2024
Det blåser en liten sydlig storm mot den nye förbundskapten i fotboll, Jon Dahl Tomasson.
Krönikörer och bloggare av olika dignitet är irriterade över att Hugo Larsson, den förre MFF-aren, inte fick plats i startelvan mot Azerbajdzjan och inte ens fick hoppa in vid de byten Sverige gjorde.
Liknade tongångar har framskymtat när det gäller Sebastian Nanasi, en annan utlandsflyttad MFF-spelare.
Varför inte vänta med kritiken tills efter söndagens match mot Estland?
I min lilla enfaldiga värld tror jag att Jon Dahl Tomasson inför sina två första tävlingsmatcher hade två målsättningar:
1) Att ta sex poäng, först och främst.
2) Att i skarpt läge testa så många spelare som möjligt.
Jag är övertygad om att Hugo Larsson fått spela från start. Men just när jag sitter och skriver detta, läser jag att han åkt hem till Frankfurt. Det officiella skälet är en lättare skada. Spekulera får andra göra.
Men Hugo Larssons sits i gemenskapen är inte direkt angenäm. Att öppet kritisera sin förbundskapten är måhända uppfriskande men att samtidigt mena att han är en bättre spelare än sina mittfältskonkurrenter är väl – trots ärligheten – inte speciellt begåvat. Det skapar ingen harmoni.
***
Efter mötet mot Azerbajdzjan jämförde några skribenter Hugo Larssons och Yasin Ayaris insatser i Tyskland respektive England. Allt för att framhäva Larssons kvaliteter. Men det var väl inte den förre AIK-aren Ayari som valdes före Hugo Larsson i startelvan. Det måste ha varit en annan före detta MFF-are, Mattias Svanberg. Jag har svårt att se Larsson/Svanberg som ett framtida mittfältspar i ett landslag. De är för lika.
Yasin Ayari var i mina ögon den klart bäste av de nya i Azerbajdzjan-mötet och den som vågade de lite svårare passningarna.
***
Match torsdag—söndag med resa Baku—Stockholm däremellan är något som professionella spelare klarar av men finns möjlighet till rotationer är det givetvis en fördel. Jag inbillar mig att Dahl Thomasson vill ha så många friska ben som möjligt mot Estland. Därav kanske några diskutabla byten, spelare kom in som knappast lär vara aktuella för start i kväll.
Förbundskaptenen ser de här Nations League-mötena som en enhet, som en test inför dubbelmötet mot gruppens bästa (?) lag Slovakien, vars matcher i EM visade på kvalitet.
Azerbajdzjan och Estland skall man bara klara av.
***
Efter i kväll är det lämpligare att ge sina synpunkter.
Men lite synd att man inte får se Hugo Larsson i en tävlingsmatch.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 |
3 | 4 |
5 | 6 |
7 |
8 | |||
9 | 10 |
11 | 12 |
13 |
14 | 15 |
|||
16 |
17 |
18 | 19 | 20 |
21 |
22 | |||
23 | 24 |
25 |
26 | 27 | 28 |
29 |
|||
30 | |||||||||
|