Alla inlägg den 1 oktober 2024

Av Magnus Månsson - 1 oktober 2024 17:14

Steg 1 i handbollens USM har tyvärr en tendens att bjuda på många ojämna matcher och grupper.

Så blev det i 16-årsflickornas premiäromgång i helgen.

Skånes sju gruppettor hade segermarginaler i snitt på mellan 15 och 25 mål per match. Det är naturligtvis inte bra och kan vara direkt nedslående för de lag som förlorar med uppåt 20 bollar i match efter match. De två främsta från varje grupp avancerar direkt till Steg 3. Övriga får en ny möjlighet i ett Steg 2. Sympatiskt i sig, naturligtvis.

I 16- och 18-årskklasserna känner de ansvariga till kapaciteten hos de aktuella lagen. För att slippa resultat som 40—5 borde kanske topplagen/klubbarna stå över Steg 1 och börja sitt SM-spel först i steg 3. Inte helt sportsligt rättvist men det ger de mindre klubbarna fler möten med jämbördigt motstånd. Som kan inspirera till att fler fortsätter med sin handboll.

En förflugen (?) tanke efter att ha sett omgångens många utklassningsresultat. Ingen kan väl känna glädje efter 40—5.

***

Lugi och Ystads IF har bra bedd och hög klass på sina 16-åringar. De fick vardera två lag vidare till Steg 3. Sällskap får de av HK Kristianstad, OV Helsingborg och Lödde samt som ohotade grupptvåor Ankaret, Åhus lag 1 och HK Malmö.

***

Närmast avancemang utan att ta vägen via Steg 2 var Stavsten (två vinster och två förluster) och Eslövs IK med en vinst, två kryss och en förlust

Övriga deltagande skånska lag var: IFK Malmö, H 43 Lund, Hässleholms HF, IK Sund, Lågan, Åhus lag 2 samt två lag från IFK Kristianstad.

Nya tag senare i höst i Steg 2.

 

 

 

 

Presentation

Fråga mig

30 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14 15
16
17
18
19
20
21 22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Oktober 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards